Z deníku narativní dílny / 3: MiniKamishibai

28.01.2019

V prosinci jsme pustili do světa naše MiniKamishibai, čili papírové divadélko v podobě maloformátové dřevěné krabičky a k ní čtyři naše příběhy vydané v rozměru A6. Díky mnoha dotazům jsem si uvědomila, že je třeba pustit do světa také zprávu, která ho patřičně představí.

MiniKamishibai se od klasického formátu papírového divadla liší především v tom, že příběh zprostředkovává sníženému počtu diváků. Modelem jeho běžného použití je situace, v níž jeden člověk vypráví druhému člověku: když maminka jede s dcerou ve vlaku, když vnouče sedí na posteli svého dědečka, když si holčička najde kamaráda na hřišti, když stydlivé dítě vypráví svým plyšákům, když brácha utěšuje stonajícího brášku... Podobných životních situací je nespočet, spojuje je vyprávění příběhů s pozorností soustředěnou na konkrétního druhého. Důležitý je zde vztah mezi vypravěčem a oním druhým, vytvoření intimního a osobního setkání, které může dobře fungovat mezi lidmi, kteří se již důvěrně znají, ale také mezi těmi, kteří by se důvěrně seznámit teprve chtěli. MiniKamishibai je tedy blízké tzv. divadlu pro jednoho diváka s tím rozdílem, že mezi vypravěče a diváka vstupuje i třetí účinkující: kartičky řazené za sebou na jednotlivých listech, které z jedné strany obsahují barevné ilustrace, z druhé strany napsaný příběh.

MiniKamishibai je mobilní a díky svému malému formátu k nomádskému vyražení přímo láká. Je možné ho přibalit kdykoliv se člověk/dítě vydá do světa, cestuje za novými destinacemi, nebo jednoduše pendluje mezi místy, která už zabydlel. MiniKamishibai se vejde do batůžků, kabelek, velkých kapes kabátů - je kusem domova, který si můžeme vzít s sebou prakticky kamkoliv.

Do MiniKamishibai divadélka jsme vydali čtyři příběhy (Pes na voru, Navrácené Vánoce, Pasáček a vlk, Rukavice), ale chceme také inspirovat děti i dospělé, aby začali kreslit a psát své vlastní příběhy. Malé papírové kartičky (čili formát klasických pohlednic) umožňují nejen rychlé výtvarné ztvárnění sekvencí celistvých příběhů, ale také použití dětských kreseb, rychle nahozených skic a črt nebo všemožných kreslených poznámek pro spontánní vyprávění.

Dřevěné divadélko, které ručně vyrábí Lenka Kamínková, má rozměry cca 17,3 x 13 x 3 cm. Nabízíme je ve třech barvách: přírodní, červené a zelené. Samotné příběhy jsou velikosti A6, mají cca 20 stran. Všechny jsou dílem autorské dvojice (Eleonóra Hamar - Lenka Kamínková). Zakoupit je můžete v dětském knihkupectví Dlouhá Punčocha v Brně (dlouhapuncocha.cz), nebo si je můžete objednat emailem na adrese eleonora.hamar@pangurovypribehy.cz.