Kdo je Pangur? A jak se na tento blog dostal?

19.03.2017

Pangur, celým jménem Pangur Bán, je bílý kocour. Žil ve středověku někde kolem kláštera Reichenau či v něm a se svým druhem, irským mnichem, se vydával na cesty hledání. Věnovali se podobně, ale přitom každý po svém, soustředěné činnosti a těšili se oba z různých podob radostné fascinace. Kocour bloudil po okolí a lovil myš, mnich bloudil po stránkách manuskriptů a pátral po významech, které by objasnily svět. Tolik aspoň o něm prozrazuje staroirská báseň z devátého století, která se zachovala v manuskriptu Reichenau Primer. Kocour Pangur a obraz, který o něm vytvořil středověký mnich, inspirovaly již několik uměleckých děl. Mezi nimi vyniká obrázková kniha Bílá kočka a mnich (Jo Ellen Bogart, Sydney Smith, The White Cat and the Monk, Walker Books, 2016). Tu knihu mám ráda.

K příběhu tohoto blogu patří ovšem i to, že kočky mám nejraději z určité respektující vzdálenosti nebo namalované na papír. Vzhledem k této skutečnosti se může zdát, že Pangur sehrál klíčovou roli v pojmenování tohoto blogu spíše v důsledku dadaisticky pojaté náhody. Ale není tomu tak. Pangur ke mně přišel spíše jako znamení z několika různých stran v momentě, kdy jsem (zcela prozaicky) hledala nové jméno pro svou narativní dílnu, jelikož jsem o svém původním, dlouho hýčkaném jménu zjistila, že je již zabrané. Navíc třikrát.

Svět je složitý a to, že se nám odhaluje a ukazuje vždy jen po částech a postupně, je na něm vlastně pěkné. Jméno Pangurovy příběhy jsem přijala, aniž bych byla schopna okamžitě pojmout všechny významy, které s sebou přináší. Pokud je to nedostatek, tak je to nedostatek velmi přínosný: díky němu mohu být i já přizvána do objevování dbalosti a koncentrace, jež zmiňovaný mnich vypozoroval před více než tisícem let. A díky němu si mohu začít zahrávat s myšlenkou, že k vyprávění a naslouchání příběhům potřebujeme prožitek bezstarostné a blažené hravosti stejně tak, jako moudré uvažování při hledání nejvhodnějších interpretací světa, čili že kočka a mnich žijí oba v nás.

Ilustrační foto je detail z knihy Jo Ellen Bogart, Sydney Smith, The White Cat and the Monk, Walker Books, 2016.