Blog

Zde naleznete všechny příspěvky, v nichž představuji Pangurovy příběhy, píšu o českých i zahraničních dětských knihách a přinásím zprávy o dění kolem papírového divadla (kamishibai). 
 

Stalo se to jednou brzy ráno na jaře. Údolím pomalu proudila řeka a v jejím objetí se probudila malá kapička: "Jsem tady! Jsem to Jááá!" radovala se a pořádně se protáhla.

Papírové divadlo jako vyprávěcí technika oslovující malé společenství diváků pochází z Japonska. Proto jeho jméno kamishibai. Na počátku dvacátého století, výrazně pak od třicátých let, jezdili po Japonsku na svých kolech vypravěči s velkou dřevěnou bednou a divadélkem a vyprávěli dětem i dospělým svoje ilustrované příběhy. Původně pro pobavení,...

Papírové divadlo, kamishibai, vyprávěcí skříňka. Tři různá pojmenování pro jeden způsob vizuálně podpořeného vyprávění. Dílna Pangurovy příběhy v rámci svých vyprávěcích aktivit papírové divadlo využívá, dokonce ho také tvoří. Co to ale vlastně je?

Pangur, celým jménem Pangur Bán, je bílý kocour. Žil ve středověku někde kolem kláštera Reichenau či v něm a se svým druhem, irským mnichem, se vydával na cesty hledání. Věnovali se podobně, ale přitom každý po svém, soustředěné činnosti a těšili se oba z různých podob radostné fascinace. Kocour bloudil po okolí a lovil myš, mnich bloudil po...